
CREATIVITY BLOG
By Veldze Liesma
Grāmata un 3 filmas. Rakstnieka fenomens, stāsta potenciāls vai abi kopā? Šī nav tā Kerija, kuru esat redzējuši teatros Ditas Lūriņas izpildījumā. Šī ir pavisam cita Kerija, cits stāsts, pat cits žanrs un vieta. Kas ir Kerija?
Kerija ir plaši apspriesta un apskatīta tēma. Nezinu vai ir jēga lasīt grāmatu un skatīties filmas, iespējams pietiek ar vienu, it īpaši, ja esat jau lasījis kādu no Kinga darbiem vai neesat viņa darbu cienītājs. Lai gan grāmata ir viena, bet filmas trīs (filmu pat ir vairāk, bet apskatīsim šeit populārākās) – dažādi skatījumi, bet viens stāsts. Sākumā par filmām…
1976. gada Carrie
ASV - Director: Brian De Palma
Garums - 1h 34min
Jā... Jūs sagaida fantastika un šausmas. Daudz nav, ko izteikties, bet filma tiešām pārsteidza. Nebiju gaidījusi tik labu ekranizējumu priekš 76. gada. Šo Keriju tiešām var uzskatīt par klasiku. Protams, filmu mūsdienās var traucēt skatīties un saprast to gadu etaloni (nē, runa nav par braukšanas biļetēm, bet gan skaistuma principiem). Tāpat filma ir daudz atklātāka par citām, nekaunoties rādīt kailumu un sieviešu orgānus. Tomēr šai filmai ir jūtams režisora pieskāriens, pilnībā, kā sākumā var šķist, nedublējot Kinga darbu, bet dodot tam savu skatījumu un iznākumu.
Jāatzīst, līdz šim vēl neesmu redzējusi filmu, kura beigtos pēc Kinga grāmatas motīviem, bet iespējams jaunā filma izdarīs to, no kā citas bija izvairījušās. Režisori ļoti mīl spēlēties ar Kinga stāsta iznākumu, to pārveidojot un interpetējot citādāk. Bet par to vēlāk.
76. gada Keriju vari skatīties šeit: http://www.tubeplus.me/movie/92889/
2002. gada Carrie
ASV - Director: |
---|
Garums - 2h 12min
Gribot vai negribot gribas salīdzināt ar 76. gada Keriju. Filma ir vājāka, iespējams, tāpēc neguva tik lielu popularitāti kā 76. gada filma. Brīžiem to skatoties rodas sajūta, ka to uzņēmuši ir paši skolēni - sagājuši kopā un uzfilmējuši.
Dažādi skatījumi uz stāstu, dažādi tēli, citi laiki, bet tik līdzīgas viena otrai Kerijas – 76. gada un 2002. gada. Ja 76. gada Kerija man paliks atmiņā ar lielajām acīm, kas tiešām atspoguļoja Kinga darba Keriju, tad 2002. gada Kerija visa iemājoja to, kā manā skatījumā vajadzētu izskatīties un runāt Kerijai.
Par režisoru jāsaka tā - viņš idejas ir smēlies ne tikai no grāmatas, bet arī 76. gada filmas, pieliekot klāt vēl savas idejas. Var just režisoru klātbūtni, jo filma no filmas atšķiras, un filmas pat atšķiras no stāsta. Kinga sarakstītais ir tikai pamats ar ko spēlēties. Ja 76. gada režisors ir pārveidojis beigas, bet tomēr pieturējies pie tradicionālā nobeiguma, 2002. gada režisors ir no tā atteicies un darbā pamanījis un atrādījis gaišo Keriju, tādā veidā pārsteidzot ar filmas nobeigumu.
Ja vēlies noskatīties 2002. gada Keriju, to vari atrast youtubē. Es skatījos šeit:
http://www.youtube.com/watch?v=_j9djHZdt0A
2013. gada Carrie
ASV - Director: Kimberly Peirce
Vēl nav, ko daudz spriest, filma vispirms ir jāredz, bet to gaidu ar lielu nepacietību. Tos, kurus tas interesē - filma Latvijā uz ekrāniem būs redzama no šī gada 8. novembra. Ko var spriest pēc treileriem - filma pārspēs visas Kerijas un stāsta motīvs, lai gan papildināts, būs tas, ko lasīt var grāmatā. Solās būt iespaidīgi kadri, gaidām!
Tikmēr treilerus vari skatīties šeit:
http://www.youtube.com/watch?v=ks_JQO7t0kU
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QpfCul1T_Xw
http://www.forumcinemas.lv/News/MovieNews/2013-05-27/1931/Kerija-kustigais-plakats/
Stīvens Kings Kerija. Stephen King Carrie
Grāmata ir sadalīta 3 daļās – Asiņainās medības, Izlaiduma balles nakts, Drupas.
Visbeidzot tas no kā šī visa jezga un klasika ir sākusies - grāmata, kuru sākumā it kā minēju, ka var arī nelasīt, tomēr, ja ir interese, tad ir jāizlasa, ja ne tagad, tad dzīves gājumā gan. Zvaigznei ABC pavisam nesen ir iznācis jauns izdevums, kuru arī lasīju, bet grūti spriest, vai pie vainas bija tulkojums vai pats Kings, tā nelasījās ne raiti, ne tik interesanti kā biju gaidījusi. Tai ir daudz atkāpju, tekstu iekavās, nav pieturzīmju un vietām teikumi sākas ar mazo burtu. Tas jau skaidrs, ka Kings nelasās viegli, tas ir putukrējums īstiem klasikas piekritējiem, bet parastajam lasītājam? Ir grūti saprast, kāpēc tā guvusi tādu slavu. Interesantākais, ko grāmatas laikā gribas uzzināt ir – kas beigās notiks ar Keriju. Jau grāmatas sākumā pa lielam var apjaust kāds būs grāmatas sižets un par ko tā ir. Labi, ka grāmata nav bieza - tikai 196.lpp, tatad pa spēkam ik vienam.
Par grāmatas vadmotīvu gan ir jāuzteic tās autors. Viņš ir radījis, ko tādu, kas nekad nebeigsies un piesaistīs uzmanību. Ja skatās uz grāmatu pavisam vienkārši, tā ir spilgts paraugs, ko ar cilvēku var izdarīt akla un slimīga ticība un pielūgsme Dievam, ja viņa meitu var sodīt par to, ka tā ir sieviete, viņai ir krūtis (neķītrie spilventiņi – šis apzīmējums gan man iepatikās) un mēnešreizes. Paraugs, ko ar izstumtajiem un ngribētajiem vienaudžiem izdara citi, cik zemu tie var kāpt un krist un cik dažkārt var būt nepareiza vecāku attieksme pret savu un citu bērniem. Cik slimama ir jābūt un cik slimā pasaulē ir jādzīvo? Šķiet uz šo jautājumu Kings gan ir zinājis atbildi.
Zemāk vari novērtēt grāmatu vākus, kas iznākuši daudzās valstīs, dažādos laikos un pierāda Kinga un Kerijas kultu.
Stephen King ”Carrie”










































